Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Milníky, symboly a mýty české státnosti

Prvním slovanským státem na západě Evropy byla říše Sámova, o níž se dozvídáme z kronik. Nejznámější je Kronika Fregedarova. Jedním z největších milníků, symbolů a v dobrém slova smyslu mýtů našich raných dějin je jistě příchod Cyrila a Metoděje na pozvání knížete Rostislava do jeho Velkomoravské říše.

Nejvýznamnějším činem bylo zavedení bohoslužby ve slovanském jazyce, kterému dali písemnou podobu a získali pro jejich používání souhlas papeže. Církevní obřady se konaly dle římských pravidel. Od té doby se traduje také konflikt s říší německou (tehdy nazývanou franská) a Němci, který trval přes tisíc let. S tím

je spojován i první mučedník sv. Václav zavražděný v r. 929. Od doby příchodu Cyrila a Metoděje uplynulo již 1150 let.

Po posledních velkomoravských panovnících Svatoplukovi a Mojmírovi II. navázal na jejich říši Bořivoj v Čechách. Přišla éra Přemyslovců a při bohoslužbách zase nabyla vrchu latina. R. 1085 získává Vratislav II. jako první Přemyslovec titul královský i když ještě ne dědičně. Jeho fresku najdeme ve znojemské rotundě sv. Kateřiny. Druhý královský titul pro Přemyslovce získává Vladislav r. 1158. Do třetice získává královský titul r. 1198 Přemysl I. Zlatou bullou sicilskou získává jako český panovník navždy titul královský a to dědičně. Ruší výslovně zákon stařešinský. Čechy se staly jediným královstvím ve Svaté říši římské. Vláda Přemyslovců trvala až do r. 1306. Historický vývoj v Čechách se nevymykal vývoji v ostatních zemích Evropy. Nejsilnější rod si vždy vydobyl více či méně absolutní vládu ve své zemí tím, že ostatní konkurenční rody většinou vyvraždil. Přemyslovci si zemi rozdělili na Údělná knížectví a do historie se zapsal r. 1182 i kníže Konrád II. Ota (Znojemský). Ke svému znojemskému údělu přidal brněnský a usiloval i o olomoucký. Vedl bratrovražedné boje s pražským knížetem Bedřichem a rozsoudit je musel Fridrich I. Barbarossa. Konrád II. Ota získal titul Markrabě moravský. R. 1189 usedl na pražský knížecí trůn jako Konrád II. Ota. V r. 1189 vydal první zákoník Statut Konráda Oty a v r. 1190 založil premonstrátský klášter v Louce. http://cs.wikipedia.org/wiki/Konr%C3%A1d_II._Ota

Po krátkém období vlády Rudolfa Habskurského a Jindřicha Korutanského v l. 1306 – 1310 se ujímá vlády v Čechách Jan Lucemburský a Lucemburkové se spojili s Přemyslovci. Nejsilnější stopu v dějinách zemí Koruny české zanechal jeho syn jako český král Karel I., jako římský císař Karel IV. Po málo vídaném rozkvětu přišly ale zmatky husitských válek a úpadek. Na královský trůn usedl poslední Lucemburk Zikmund. Následovalo střídání panovníků a rodů. Ladislav Pohrobek, ale také Jiří z Poděbrad a Jagelonci. Přišla ale Bílá hora a s ní nástup Habsburků a 300 let jejich vlády v Českém království. Přišel i revoluční rok 1848 a nesplněné sliby Habsburků. V té době hrozilo české státnosti největší nebezpečí. Císař František Josef I. nesplnil svůj slib a nenechal se korunovat za českého krále. Němečtí poslanci v Říšském sněmu odmítli českou státnost, jazyková nařízení a chtěli české království rozdělit na národnostní

provincie a jako takové je začlenit do Rakouského císařství. Tehdy nastal definitivní konec tolerantního soužití Čechů a Němců. Češi svoji státnost nakonec po 1. sv. válce uhájili a obnovili. V l. 1918 – 1938 to bylo po době Karla IV druhé období největšího národního vzestupu. Na Evropský vrchol ekonomiky a demokracie nás přivedla plejáda politiků, kteří vyrostli za monarchie a byla to jejich grandiózní odpověď na snahu Němců zničit naši státnost. Kramář, Rašín, Beneš a na vrcholu T.G. Masaryk. O takové politické elitě si dnes můžeme nechat jenom zdát. V dalším smrtelném ohrožení se česká státnost ocitla po podepsání Mnichovské dohody a následné okupaci Němci a vytvořením Protektorátu Čechy a Morava. Problém soužití národnostních menšin Němců s jinými národy vyřešila nakonec Postupimská dohoda.

Nedá se v jedné malé úvaze popsat historie, která je na encyklopedii. O většině milníků naší státnosti máme alespoň základní povědomí. Každá doba nebo epocha se něčím zapsala do historie národa. I 40 let totality. Zdá se to neuvěřitelné, ale i tato doba dala světu po Čapkovi a Vančurovi Hrabala, Kunderu, Menzla a další. Dala nám i Dukovany.

Jsme zvláštní národ. Za 1. sv. války jsme pro monarchii přinesli největší materiální a lidské oběti. Šest let jsme otročili hitlerovskému nacismu. Potom jsme poslušně sloužili velkému sovětskému bratru. Trpíme sebemrskačstvím, které u jiných národů nevidíme. Po pádu totality jsme doslova rozdali národní bohatství, buď cizákům nebo tunelářům. Na obnovené české, ryze naší státnosti má nesmazatelný podíl Václav Klaus svým vstřícným postojem ke slovenským nacionalistickým požadavkům, které prezentoval V. Mečiar. Po listopadu 89 jsme vygenerovali jenom dva vrcholové politiky. V. Klause a M. Zemana. Elity v politice prostě nejsou. Celou bídu dokumentuje množství bývalých komunistů v polistopadových vládách. Nejvíc jich bylo v těch Klausových. I ten Gustáv Husák patří mezi elitu ve srovnání s dnešní realitou.

A po všech těch peripetiích si znovu nepoučitelně zakládáme na další problémy do budoucna. Buď vznikem nových národnostních menšin, které jsou někdy hodně nepřizpůsobivé, nebo neřešením základních problémů společnosti. A k tomu se přidává spousta horlivců, kteří by naši státnost nejraději předali buď do Bruselu, někteří raději do Berlína a někteří opět do Moskvy. Kolik nás zbývá, kteří chceme nést dál pochodeň naší státnosti a samostatnosti? Hrdost na to, že jsme Češi objevíme vždy po vyhraném hokeji a místo politických osobností uctíváme Jágra, Haška, Sáblikovou nebo Kvitovou. Další jména si může každý dosadit sám. Nevím jestli i jiné národy mají ve svých kalendářích tolik dnů, kterými si připomínají svoji státnost. My jich máme 5 celkem:1. leden, 8. květen, 5. červenec, 28. září a 28. říjen. Počtem svátků se ale státnost neměří. Jejich velké množství spíše svědčí o tom, že jsme k naší státnosti byli prostřednictvím našich elit příliš liknaví, a tak ji museli stále a znovu obnovovat. A jak zní známé rčení. Historie se neopakuje a pokud ano, pak už jen jako fraška. A bohužel ta dnešní státnost připomíná ze všeho nejvíc právě frašku.

Zbyšek Dřevojan, Znojmo  

Autor: Zbyšek Dřevojan | pondělí 8.7.2013 13:45 | karma článku: 11,58 | přečteno: 787x
  • Další články autora

Zbyšek Dřevojan

Na Zemana platí jedině Zeman

Staré přísloví říká: Na hrubý pytel hrubá záplata. V tomto případě na politického slona v porcelánu platí jedině Zemanovo kladivo na Zemana.

22.1.2014 v 17:56 | Karma: 20,16 | Přečteno: 1078x | Diskuse| Ostatní

Zbyšek Dřevojan

Pour Félicité 2014

Vážení a milí návštěvníci mého blogu. Chtěl bych se s vámi opět po roce podělit se svými dojmy, zkušenostmi, prožitky a myšlenkami, které v uplynulém roce prošly mým životem a mojí myslí i duší.

5.1.2014 v 18:39 | Karma: 10,08 | Přečteno: 536x | Diskuse| Ostatní

Zbyšek Dřevojan

Nejvyššího žalobce Zemana EXKLUZIVNÍ klub

V pátek 6. prosince 2013 vydal mluvčí Nejvyššího soudu ing. Petr Knötig TZ, že NS odmítl dovolání Nejvyššího žalobce Zemana v neprospěch tří policistů ze Znojma.

9.12.2013 v 18:51 | Karma: 13,87 | Přečteno: 640x | Diskuse| Ostatní

Zbyšek Dřevojan

Císař Josef II, jeho reformy, vztah k církvi, státu a lidem

V posledních letech koaliční vlády byli jsme terčem různých reforem i pseudoreforem. Není jistě na škodu hledat poučení v dějinách. Doba Josefa II je přímo ideální.

29.11.2013 v 18:56 | Karma: 25,16 | Přečteno: 4412x | Diskuse| Ostatní

Zbyšek Dřevojan

Dejte Babišovi co je Babišovo a zbytek ostatním.

Volby skončily, karty jsou rozdány a nastává kupčení mezi zvolenými. Hlavní aktéři: ČSSD – vítěz voleb de jure, Babišovo ANO vítěz voleb de fakto. Světla ramp jsou rozsvícena.

22.11.2013 v 18:23 | Karma: 13,96 | Přečteno: 731x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Z mrazu konečně do tepla. Už dnes bude 17 stupňů, o víkendu i přes 20

26. dubna 2024  8:21

Chlad a mráz zřejmě končí. Meteorologové avizují už na pátek teploty přes patnáct stupňů, o víkendu...

Ukrajinci dočasně stahují tanky Abrams. Jsou zranitelné při nasazení dronů

26. dubna 2024  8:01

Ukrajina dočasně stáhla z boje americké tanky Abrams M1A1, které se ukázaly být zranitelné při...

„Smrt režimu.“ Za nápis si má nezletilá ruská studentka odpykat 3,5 roku

26. dubna 2024  6:20

Ruský vojenský soud odsoudil žákyni desáté třídy, sedmnáctiletou Ljubov Lizunovovou ke 3,5 roku...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb se utkají v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42

Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která bude...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 149
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2314x
motto:"Buďte realisté, žádejte nemožné“
Herbert Marcuse
Veškeré mé konání je ovlivňováno touto myšlenkou.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky